WRÓĆ DO GÓRY

Czas ładowania samochodu elektrycznego – jak długo trwa?

Czas ładowania samochodu elektrycznego

Proces ładowania samochodu elektrycznego oraz jego czas trwania zależą od kilku czynników. Jednym z najważniejszych, w przypadku użytkownika, jest sama ładowarka do samochodów elektrycznych. Typ ładowarki do samochodów elektrycznych, jaką wybieramy do naszego samochodu, jest uzależniony od rodzaju wtyczki w naszym aucie z podziałem na TYP 1 lub TYP 2 z (ang. Type 1, Type2) oraz ograniczeń ładowania samego samochodu elektrycznego.

O ile dobór ładowarki do auta elektrycznego ze względu na typ wtyczki jest prosty, i stajemy przed wyborem między dwoma rodzajami, o tyle limity ładowania samego auta wymagają od nas wiedzy technicznej na temat modelu naszego samochodu elektrycznego. Często ta wiedza jest pomijana lub skrzętnie ukrywana na stronach producentów, gdyż wiele marek zostało z tyłu względem konkurencji i ich auta ładują się zwyczajnie dłużej i nie akceptują ładowarek do aut o mocach pozwalających na ładowanie samochodu elektrycznego w kilka godzin.

Jako firma zajmująca się sprzedażą ładowarek do samochodów elektrycznych chętnie pomagamy dobrać naszym klientom odpowiedni model ładowarki do ich samochodu tak, aby ładował się możliwie najszybciej jak to możliwe. W swojej ofercie posiadamy każdy rodzaj wtyczki oraz ładowarki do samochodów pasujące do każdej instalacji elektrycznej, która jest kolejnym ograniczeniem przy wyborze modelu ładowarki.

Kiedy znamy już możliwości naszego samochodu elektrycznego, jego typ złącza i moc ładowania pozostaje nam sprawdzenie możliwości naszej domowej sieci elektrycznej. Należy, sprawdzić czy posiadamy instalację trójfazową, czy tylko jednofazową oraz jakie mamy zabezpieczenia na fazach.

Gdy posiadamy sieć trójfazową o mocy 22kW z zabezpieczeniami 32A na fazę jesteśmy w komfortowej sytuacji. Taka instalacja pozwala nam na zastosowanie każdego rodzaju ładowarki prądu przemiennego bez obaw o poprawność jej działania. W każdym innym przypadku zachęcamy do wysłania zapytania lub krótkiej rozmowy telefonicznej, w której postaramy się dobrać odpowiedni model.

 

Jak długo ładuje się samochód elektryczny?

Czas ładowania pojazdu zależy więc od możliwości jego wbudowanej ładowarki oraz zasilacza potocznie zwanego ładowarką do samochodów elektrycznych i jej wydajności. Jest to wszystko oczywiście powiązane ze sobą i te kilka czynników składa się na nasz czas ładowania. Każdy model samochodu ma inną pojemność baterii oraz dostępną moc ładowania więc nie jesteśmy w stanie porównywać poszczególnych aut ze względu na czas ładowania. Auto z małą baterią naładuje się szybciej niż te z większą, małym autem przejedziemy za to mniej kilometrów. Określając zatem czas, potrzebny do naładowania naszego samochodu elektrycznego, niezbędne jest sprawdzenie maksymalnej dostępnej mocy ładowania w specyfikacji technicznej auta, dobranie najmocniejszej możliwej ładowarki dostosowanej do naszej sieci elektrycznej i określenie pojemności baterii naszego samochodu elektrycznego.

Przykładowe czasy ładowania popularnych samochodów elektrycznych:

– Czas ładowania Nissana Leaf 40kWh – wbudowana ładowarka 6.6kW – czas ładowania mocą 7kW = 6 godzin

– Czas ładowania BMW i3 – wbudowana ładowarka 3 fazowa 11kW – czas ładowania mocą 11kW = 3 godziny

– Czas ładowania Renault Zoe – wbudowana ładowarka 3 fazowa 22kW – czas ładowania mocą 22kW = 2.5 godziny

– Czas ładowania Tesla model 3 – wbudowana ładowarka 3 fazowa 11kW – czas ładowania mocą 11kW = 5.5 godziny

 

Kategorie:

Ładowarki do samochodów elektrycznych

Wallbox