WRÓĆ DO GÓRY

Ile kosztuje przejechanie 100km samochodem elektrycznym?

W tym wpisie rozważam wszystkie koszty jakie wiążą się z użytkowaniem i przygotowaniem do użytkowania samochodu elektrycznego począwszy od kosztów zakupu samego samochodu elektrycznego, przygotowania instalacji elektrycznej w domu oraz wyboru i zakupu samej stacji ładowania pojazdów elektrycznych. Pamiętajmy że samochody elektryczne to specyficzny, nowy rodzaj transportu i ma swoje wady i zalety. Przejdźmy więc do sedna: Ile kosztuje przejechanie 100km samochodem elektrycznym?

To pytanie nurtuje pewnie wielu przyszłych użytkowników samochodu elektrycznego. Załóżmy że samochód o napędzie spalinowym spala 8 litrów benzyny na 100km. Przy takim zużyciu paliwa koszt przejechania 100km to około 47 zł. Niech to będzie nasz odnośnik. Przeciętny samochód elektryczny wykorzystuje 15kWh na każde 100km zasięgu. Tak jak w przypadku samochodu spalinowego założyliśmy aż 8 litrów benzyny na 100km tutaj też przyjmijmy górną granicę ceny za energię elektryczną z taryfy całodobowej: 0,76 zł/kWh. Po szybkim mnożeniu mamy rezultat: 100km w samochodzie elektrycznym kosztuje nas ok. 12 zł wliczając straty energii. Od razu widzimy niemalże 4 krotną oszczędność. Ale co z kosztami utrzymania i zakupu? Zakup samochodu elektrycznego jest większym wyzwaniem dla naszego portfela niż zakup tej samej klasy samochodu z silnikiem spalinowym. Dodatkowo w przypadku zakupu samochodu elektrycznego dochodzi do niej zakup ładowarki do samochodu elektrycznego. Tutaj mamy do wyboru oczywiście dwa typy: przenośna ładowarka do samochodu elektrycznego oraz naścienna stacja ładowania typu wallbox. Dodatkowym wyzwaniem finansowym może okazać się przygotowanie instalacji domowej do ładowania naszego pojazdu elektrycznego. Przewody o odpowiednim przekroju oraz zabezpieczenia mogą narazić nas na dodatkowe koszty.

Jeżeli chodzi o serwisowanie nie wiemy wiele. Samochody elektryczne z uwagi na odzyskiwanie energii z hamowania nie wymagają tak częstych wymian klocków hamulcowych i tarcz. Dodatkowo nie musimy w nich wymieniać oleju i wielu innych elementów silnika, które w przypadku samochodów spalinowych zużywają się i psują. Wymiana pakietu baterii lub samego silnika elektrycznego jest na pewno bardzo kosztowna ale producenci nie przewidują ich awarii w przeciągu pierwszym kilkuset tysięcy kilometrów. Zakładając więc zakup nowych samochodów koszty serwisowania samochodu elektrycznego będą znacznie tańsze.

 

Aspektem, wielokrotnie pomijanym w rozliczeniu kosztów użytkowania pojazdów elektrycznych, jest czas stracony przez użytkownika na ładowanie pojazdu. Przy obecnej infrastrukturze i ładowaniu pojazdu elektrycznego ładowarką szybkiego ładowania prądem DC o mocy np. 100kW jesteśmy w stanie stosunkowo szybko naładować nasz samochód elektryczny. Podróżując na długich trasach takie ładowanie jest dla nas konieczne. Tak naprawdę dopiero w tym momencie możemy zastanowić się nad realnymi kosztami 100km. Ładowanie na stacjach DC o mocach 50/100 kW nie będzie kosztowało nas tyle co w przypadku ładowania samochodu elektrycznego w domowych warunkach prądem AC. Najwyżej spotykane ceny oscylują w granicach 2,40 zł za 1kWh. Przeprowadzając poprzednie obliczenia raz jeszcze widzimy że koszt 100km w przypadku korzystania z tego typu stacji ładowania wzrósł do 36 zł! Dodatkowo takie ładowanie trwa ok. 30 minut. Zwykłe klasyczne tankowanie paliwa trwa około 5 minut a w elektryku spędzimy przy stacji ładowania dodatkowe 25 minut, za które nikt nam nie zapłaci 😊.

Drastyczny wzrost kosztów tyczy się tylko użytkowania na długich trasach i tylko w przypadku korzystania z ładowarek DC. Samochód elektryczny do użytkowania miejskiego i ładowania go ładowarką naścienną typu wallbox lub przenośną ładowarką to bardzo dobre i oszczędne rozwiązanie. Programując taką stację ładowania na rozpoczęcie pracy w taryfie nocnej dodatkowo pozwoli nam oszczędzić jeszcze więcej.

Zapraszamy do skorzystania z naszej oferty obejmującej:

Ładowarki do samochodów elektrycznych typu:

Przenośne ładowarki do samochodów elektrycznych

Stacje naścienne Wallbox

Akcesoria do ładowania samochodów elektrycznych

Nasz sklep doradzi jaką ładowarkę do samochodów elektrycznych powinni Państwo wybrać do swojego pojazdu elektrycznego!