WRÓĆ DO GÓRY

Wybór samochodu elektrycznego – ważne kryteria

Kiedy stajemy przed wyborem naszego pierwszego samochodu elektrycznego, powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na kilka kryteriów. Większość klientów kieruje się wyłącznie ceną i zasięgiem podanym przez producenta. Tak wąskie kryteria zakupu często powodują późniejsze zdziwienie i nie koniecznie zadowolenie z dokonanego wyboru. Producenci aut w swoich katalogach często ukrywają lub podają drobnym drukiem informację na temat mocy wbudowanej w nasz samochód ładowarki, która tak naprawdę odpowiada za najważniejszy dla każdego użytkownika aspekt – czas ładowania.

Większość klientów zaczyna od sprawdzenia zasięgu auta, po naładowaniu do 100%, co jest jak najbardziej słuszne. Warto dodatkowo zweryfikować możliwości ładowania samochodu oraz typ ładowarki do samochodów elektrycznych, który będzie kompatybilny z wybranym autem. Jeżeli wybierzemy samochód o stosunkowo dużym zasięgu, posiada on na pewno sporej wielkości baterię. Czas ładowania takiej baterii ze zwykłego gniazdka 230V przy pomocy podstawowej ładowarki do samochodów elektrycznych może wynieść nawet kilkanaście godzin. W tej chwili standardem mocy ładowania wbudowanych w samochód elektryczny ładowarek powinna być moc minimum 11kW przy korzystaniu z 3 faz. Najlepiej jeżeli auto posiada możliwość ładowania mocą 22kW. Przy wbudowanej ładowarce 11kW tak jak na przykład w modelu Tesla model 3 dostajemy możliwość szybkiego ładowania przy stosunkowo niskich wymaganiach sieci energetycznej. Przy takiej mocy wystarczy instalacja trójfazowa z zabezpieczeniami na poziomie 16A na fazę. Inna sytuacja występuje w przypadku samochodów elektrycznych wyposażonych we wbudowaną ładowarkę o mocy 7,4kW przy ładowaniu 32 amperami. Takich aut jest niestety na rynku większość. Mają one stosunkowo długi czas ładowania a jednocześnie wymagają instalacji jednofazowej o zwiększonych zabezpieczeniach aż do 32A. Uniwersalnym i najszybszym „domowym” rozwiązaniem z wykorzystaniem ładowania prądem przemiennym AC jest ładowarka 22kW. Wymaga ona również instalacji o zabezpieczeniach 32A na fazę jednak pozwala naładować każde auto maksymalną dostępną mocą i takie ładowarki są zdecydowanie warte zakupu. W przyszłości wraz z postępem technologicznym samochodów elektrycznych ładowanie mocą 22kW będzie standardem.

 

Decydując się więc na konkretny model samochodu elektrycznego należy pamiętać o jego ograniczeniach ładowania i warto je dokładnie poznać. W przypadku wątpliwości zachęcamy do kontaktu z naszym sklepem, który udzieli wszelkich informacji i pomoże wybrać idealnie dopasowane do potrzeb auto a także system ładowania. W naszym sklepie posiadamy każdy rodzaj ładowarek do samochodów elektrycznych bez względu na złącze samochodowe i dostępną instalację elektryczną.

Kategorie:

Ładowarki do samochodów elektrycznych