Darmowa dostawa do każdego zamówienia!
Darmowa dostawa od 199,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

WYBÓR ŁADOWARKI

Jak dobrać ładowarkę do samochodu elektrycznego?

Właśnie stałeś się posiadaczem samochodu elektrycznego a całą przyjemność z jego użytkowania ogranicza Ci czas ładowania? Trafiłeś w odpowiednie miejsce. W naszym sklepie echargers.pl znajdziesz ładowarki do samochodów elektrycznych oraz stacje ładowania, które pozwolą Ci naładować Twój samochód szybciej i efektywniej tak, aby pozostawić Ci więcej czasu na jazdę.

Od czego należy zacząć, aby odpowiednio dobrać ładowarkę do naszego samochodu?

Na rynku funkcjonują dwa główne typy złączy ładowania TYPE 1 i TYPE 2. Sprawdź, które posiadasz w swoich samochodzie i przejdź do właściwego wyboru ładowarki.

 

Pierwszym krokiem jest określenie maksymalnej mocy ładowania naszej wbudowanej – pokładowej ładowarki samochodowej. Każdy samochód elektryczny posiada wbudowaną ładowarkę, która limituje moc, z jaką możemy go ładować. W skrócie jest to górna granica mocy ładowania samochodu elektrycznego nie do przekroczenia w przypadku ładowarek zasilanych prądem przemiennym – takim, jaki płynie w domowych instalacjach elektrycznych i do tej mocy należy dobierać ładowarkę. Jeśli nie wiesz gdzie sprawdzić ten parametr, na dole artykułu jest tabela, w której znajdziesz swój model i sprawdzisz jego moc ładowania.

Przykład:

Wyposażony w pokładową ładowarkę 7.2 kW samochód elektryczny będzie mógł ładować się z maksymalną mocą 7.2kW.
Optymalna moc ładowarki od 7-11kW w zależności od posiadanej instalacji co wyjaśnię w kolejnym podpunkcie.

Krokiem drugim jest określenie parametrów naszej instalacji elektrycznej.

Określając typ i parametry dostępnej instalacji elektrycznej w punkcie, w którym chcemy ładować nasz samochód elektryczny, możemy ograniczyć ilość modeli ładowarek do wyboru. Podstawowe informacje  niezbędne do odrzucenia kolejnych typów ładowarek to rodzaj instalacji ze względu na prąd jednofazowy lub trójfazowy oraz zabezpieczenia na każdej z faz, które posiadamy.

Przykłady:
Posiadamy instalację jednofazową z zabezpieczeniem 16A.
Taka instalacja ogranicza nam wybór ładowarki tylko do najsłabszych wersji mocy ładowania do 3.6 kW.

Posiadamy instalację jednofazową z zabezpieczeniem 32A.
Taka instalacja ogranicza nam wybór ładowarki tylko ze względu na ilość faz. Możemy wybrać najmocniejsze ładowarki jednofazowe do 7.2kW.

Posiadamy instalację trójfazową z zabezpieczeniem 16A na fazę.
Taka instalacja jest podstawową instalacją trójfazową i pozwoli nam na wybór ładowarek do 11kW ogranicza nas zabezpieczenie instalacji.

Posiadamy instalację trójfazową z zabezpieczeniem 32A na fazę.
To najmocniejsza instalacja domowa pozwalająca na wybór ładowarki 22kW i każdej poniżej tej mocy.

Po określeniu tych dwóch najważniejszych kryteriów pozostaje nam jeszcze wybór między przenośnymi ładowarkami oraz wallboxami, a także sprawdzenie typu wtyczki, do jakiej zamierzam wpiąć naszą ładowarkę – typ schuko (klasyczny), Niebieska CEE, Czerwona CEE 4 czy 5 pinowa lub bezpośrednio do instalacji w przypadku wallboxów. Na koniec czeka nas weryfikacja przekrojów kabli zasilających na możliwość przeniesienia maksymalnych parametrów określonych w instalacji.

Poniżej znajdziesz tabelę, gdzie po wpisaniu marki samochodu łatwo sprawdzisz jaką najwyższą mocą i jak szybko naładujesz swój samochód.

Pamiętaj, w razie dodatkowych pytań zapraszamy do kontaktu. Chętnie doradzimy telefonicznie lub mailowo. GO electric !

Zaufane Opinie IdoSell
5.00 / 5.00 21 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-06-17
Pełna profeska i łatwa w obsłudze, polecam !!!
2024-03-19
Wszystko szybko i zgodne z zamówieniem.
pixel